Pivovarství Energetika

AP: Pivovar Darling v JAR vyrábí pivo s ohledem na ovzduší

22.07.2018 16:26:27

Pretorie 22. července (ČTK) - Podniky v Jihoafrické republice se začaly více starat o to, jak nepřispívat k oteplování planety. Zákazníci se totiž začali blíže zajímat o zboží a způsob jeho výroby. Pivovar Darling působící v blízkosti suchem ohroženého Kapského Města dnes ohlásil, že se mu poprvé podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality, tedy vyrábět bez zanechání uhlíkové stopy v životním prostředí. Píše o tom agentura AP.

Vedení pivovaru podle AP sdělilo, že se při výrobě podařilo snížit produkci uhlíkových zplodin efektivnějším využitím energie a vody a v dubnu se pak podnik dostal ve znečištění na nulu nákupem emisních kreditů ze zalesňovacích projektů v Zimbabwe.

"Myslím, že ne mnoho lidí chápe význam uhlíkové neutrality nebo dopad výroby na životní prostředí. Škoda vyvolaná klimatickými změnami má mnoho společného s tím, kolik uhlíku po sobě zanecháváme. Podívejte se na to extrémní počasí tady v Kapském Městě," citovala AP majitele pivovaru Kevina Wooda. Megapole se potýká s následky extrémního sucha, omezuje občanům příděl vody a hrozilo jí, že voda z kohoutků přestane téci úplně.

Pivovar Darling vyrábí 17 značek piva a povědomí o životním prostředí se snaží lidem vštípit texty na etiketách. Wood si myslí, že zákazníci změní své zvyky a budou se orientovat na výrobky vznikající šetrnějším způsobem. Pivaři si na nálepkách nově mohou přečíst, že pivovar dosáhl v produkci škodlivin na nulu. Kolik pivovar za toto úsilí musel zaplatit, Wood neprozradil.

Konzultant pro otázky udržitelnosti vývoje Franz Rentel potvrdil, že pivovar Darling je v JAR první uhlíkově neutrální podnik. Doufá, že jeho příkladu budou následovat další podniky. JAR chce v lednu zavést takzvanou uhlíkovou daň, která postihne velké znečišťovatele. Rentel řekl, že by se výrobky šetrnějších podniků mohly stát pro zákazníky levnější alternativou.

České pivovary stále více stáčejí do plechovek, ale ne všude

↑ nahoru