Agrofert otevřel v Chropyni plně automatizovanou líheň kuřat za 250 milionů Kč

Masný průmysl

Agrofert otevřel v Chropyni plně automatizovanou líheň kuřat za 250 milionů Kč

19.11.2013 13:39:52

Společnost Výkrm Třebíč, která je součástí koncernu Agrofert, otevřela v Chropyni na Kroměřížsku novou líheň kuřat za 250 milionů korun bez DPH. Je na ploše 7200 metrů čtverečních a má produkční kapacitu až 40 milionů kuřat ročně. Majitelem a generálním ředitelem Agrofertu je miliardář Andrej Babiš, jehož politické hnutí ANO 2011 nyní vyjednává o vstupu do vlády.

"Když jsme uvažovali o této investici, asi nehrála moc roli návratnost. Podnikání v potravinářství v Čechách není vůbec dobrý byznys. Je to spíš investice, která se vrátí snad někdy dlouhodobě, když naši politici pochopí, že by měli chránit naše potravinářství," uvedl dnes Babiš. Dodal, že Agrofert jde podobnými investicemi příkladem dalším zemědělcům. "Chceme mít alespoň část surovin zabezpečenou z vlastních zdrojů," doplnil Babiš.

Výrobní zařízení disponují řadou špičkových technologií většinou plně automatizovaných od zahraničních dodavatelů. Firma také dbala na enerhetické úspory, takže provozy jsou kromě jiného vybaveny například rekuperací odpadního tepla.

Podle výkonného ředitele líhně Pavla Hojgra bude v nové líhni, která je na okraji průmyslového areálu Fatra, zaměstnáno 25 lidí. "V rámci skupiny Agrofert je to určitý poslední článek, poněvadž koncern má výkrmy i porážky, zatímco líheň mu dosud chyběla," řekl Hojgr ČTK. Líheň podle něj zajistí zhruba dvě třetiny počtu kuřat, které koncern poráží. Vejce se do ní začaly navážet už ve druhé polovině listopadu.

Vejce bude do líhně dodávat další člen Agrofertu, společnost Schrom Frams. Půjde asi o 40 procent objemu, dalších 60 procent líheň nakoupí od jiných subjektů mimo koncern. Vylíhnutá jednodenní kuřata budou odvážena na výkrm asi do 50 farem společností Vodňanské kuře, Výkrm Třebíč, Výkrm Tagrea a slovenské firmy Hyza farma. Podle Hojgra je koncern schopen rozšířit v budoucnu produkci líhně až na 120 milionů kuřat ročně.

Vykrmená kuřata budou zpracovávat závody Vodňanské drůbeže, která je také součástí Agrofertu a je největším zpracovatelem drůbežího masa v Česku. Ročně zpracuje přes 60 milionů kuřat, všechna jsou z českých chovů. Podstatná část jich pochází z farem koncernu. Agrofert tak má kontrolu nad celým výrobním procesem - od vylíhnutého kuřete přes krmné směsi až po porážku a zpracování.

Vodňanská drůbež loni zvýšila tržby za prodej vlastních výrobků a služeb o 109 milionů korun na 4,598 miliardy. Společnost vykázala zisk 31,2 milionu korun. Porážka drůbeže se loni zvýšila o 3,77 procenta na 124.857 tun. Vodňanská drůbež loni na trh dodala 91.002 tun mražených, chlazených a masných výrobků. Největší podíl, přes 60.000 tun, v produkci zaujímala chlazená i dělená kuřata.

Podrobná reportáž bude zveřejněna v únorovém vydání časopisu Automatizace v potravinářství.

ČTK a redakce AvP

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru