Agrofert otevřel největší mléčnou farmu v České republice, doplní ji bioplynová stanice

Mlékárny

Agrofert otevřel největší mléčnou farmu v České republice, doplní ji bioplynová stanice

23.09.2014 11:23:00

Koncern Agrofert otevřel největší mléčnou farmu v České republice. Nachází se v obci Uhelná Příbram na Havlíčkobrodsku a je součástí Zemědělské společnosti Vilémov. Farma má chovnou kapacitu až 1240 dojnic a po postupném rozjezdu výroby vyprodukuje denně až 30 tisíc litrů mléka. To bude směřovat k dalšímu zpracování výhradně do nedaleké Mlékárny Tatra Hlinsko, která je taktéž součástí koncernu Agrofert. Na farmě vznikne přibližně 30 nových pracovních míst.Farma pro chov dojnic s navazující bioplynovou stanicí byla postavena na místě bývalého kravína z osmdesátých let minulého století, který prošel demolicí. Výstavba trvala rok a půl. Práce byly zahájeny v dubnu 2013. „Investice do výstavby nové farmy dosáhly hodnoty 300 milionů korun a měly by se vrátit nejpozději do deseti let, což bude záviset na vývoji ceny mléka na trhu,“ vysvětluje ředitel ZS Vilémov Tomáš Kunc. Generálním dodavatelem stavby je společnost Metrostav a dodavatelem technologií ustájení a dojení je společnost Farmtec, která rovněž patří do koncernu Agrofert.

Farma je vyprojektována a postavena podle nejmodernějších trendů a splňuje nejpřísnější normy pro chov zvířat. „Maximální ohled je brán na podmínky pro život zvířat, na takzvaný welfare, tedy na pohodu zvířat. V této oblasti je dokonce farma naddimenzována nad platné normy,“ dodává ředitel ZS Vilémov Tomáš Kunc. Na farmě bude nepřetržitý veterinární dohled 24 hodin denně.

Farma taktéž splňuje nejpřísnější normy vztahující se k životnímu prostředí a ke kejdovému hospodářství. Součástí farmy je bioplynová stanice, která zpracovává vyprodukovanou kejdu. Farma tedy funguje v takzvaném ostrovním provozu, kdy bioplynová stanice slouží jako vlastní zdroj elektrické energie, tepla a ohřevu vody.

Investor při výstavbě úzce spolupracoval s představiteli obce Uhelná Příbram. Místní obyvatelé a rodiny zaměstnanců si mohli mléčnou farmu prohlédnout s předstihem už během minulého víkendu. „Uvědomujeme si, že výstavba znamenala pro obec do značné míry zátěž. Jsme rádi, že obyvatelé byli shovívaví. Můžeme se jim za to odvděčit alespoň vznikem třiceti nových pracovních míst. Obci jsme také věnovali hodnotné dary ve výši 300 tisíc korun. Šlo o interaktivní školní tabuli, prolézací zařízení na dětské hřiště a výzbroj místního hasičského sboru,“ uzavírá Tomáš Kunc.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru