Mlékárny

AFP: Ve Švédsku má produkce kravského mléka hořkou chuť

AFP: Ve Švédsku má produkce kravského mléka hořkou chuť

08.03.2015 16:15:39

Enköping (Švédsko) 8. března (ČTK/AFP) - Když má Peter Engvall popsat historii své mléčné farmy, vezme tužku a bez váhání nakreslí čáru směřující směrem dolů. Už dlouho není pro tohoto producenta z Enköpingu ležícího severozápadně od Stockholmu jeho stádo zlatým teletem, píše agentura AFP. "Sto krav mi nestačí na to, abych mohl platit faktury," říká otráveně. Švédští producenti, těžce zasažení poklesem cen mléka v Evropě, jsou drceni snižováním spotřeby mléka a konkurencí výrobků bez laktózy, které jsou dnes symbolem zdravého stravování.Od roku 1980 se ve skandinávském království snížila spotřeba mléka o polovinu, zatímco v jiných evropských zemích zůstala téměř na stejné úrovni. V rozmezí let 2002 až 2012 tu klesla podle oficiálních statistik o 20 procent. "Souvisí to s obecným znepokojením ohledně toho, co máme na našich talířích. Lidé se více zajímají o to, co jedí," říká mluvčí švédské Federace výrobců mléka (LRF) Maja Nordströmová.

Stravovací návyky Švédů se změnily. Mléko už dnes není pro dospělé základní potravinou, jako tomu bylo ve 30. letech minulého století, vysvětluje etnolog Hakan Jönsson z Lundské univerzity. Mléko bylo dlouho považováno za klíčovou složku zdravé a vyvážené výživy a to mlékárenskému průmyslu zajišťovalo trvalou prosperitu. Ale dny slávy tohoto odvětví jsou již sečteny. "Nyní se již mléko nepropaguje, spíše naopak," konstatuje Jönsson. Loni spotřebitelé v drtivé většině podpořili výrobce ovesného mléka Oatly, kterého LRF žalovala za jeho reklamu tvrdící, že ovesné mléko je, na rozdíl od živočišného, jak děláno pro lidi. "Ještě před nedávnem by téměř všichni podpořili kravské mléko," ujišťuje Jönsson.

Dnes vědci dokonce pochybují o tom, že mléko posiluje kosti. Podle studie Uppsalské univerzity publikované loni v říjnu by jeho konzumace mohla přispívat ke zlomeninám a zkracovat délku života. Loni v listopadu ostatně švédská Národní agentura pro potraviny změnila svá doporučení. Radí spotřebitelům, aby vypili denně nejvýše dvě sklenky mléka. "Je to přece cosi přirozeného a přinejmenším to není nebezpečné," hájí se farmář, který už vzhledem k nezájmu politiků nevěří v návrat lepších dnů.

Podle Maji Nordströmové může mlékárenský průmysl přežít jen zvyšováním prodeje jogurtů a dalších produktů z fermentovaného mléka, jejichž výroba za posledních deset let vzrostla o deset procent a diverzifikovala se. Kupříkladu hlavní producent v tomto sektoru Arla prodává od roku 2005 speciálně upravené mléko do kávy či sýrové krémy bohaté na proteiny pro sportovce.

Automatizace a modernizace pivovarů 2020

↑ nahoru